YIT WooCommerce Cart Messages - en to it translation catalogue (66 entries)

[ctx: Post Type General Name]
en: Yith Cart Messages
it: YITH Cart Messages

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Yith Cart Message
it: YITH Cart Message

en: Cart Message
it: Messaggio carrello

en: Parent Item:
it: Articolo genitore:

en: All Messages
it: Tutti i messaggi

en: View Messages
it: Visualizza messaggi

en: Add New Message
it: Aggiungi nuovo messaggio

en: Edit Message
it: Modifica messaggio

en: Update Message
it: Aggiorna messaggio

en: Search Message
it: Cerca messaggio

en: Not found
it: Non trovato

en: Not found in Trash
it: Non trovato nel carrello

en: Yith Cart Message Description
it: Yith Cart Message Descrizione

en: Title
it: Titolo

en: Type
it: Tipologia

en: Message
it: Messaggio

en: Button Text
it: Testo pulsante

en: Button Url
it: URL pulsante

en: Date
it: Data

en: Products in Cart
it: Prodotti nel carrello

en: Categories in Cart
it: Categorie nel carrello

en: Simple Message
it: Messaggio semplice

en: Minimum Amount
it: Spesa minima

en: Deadline
it: Scadenza

en: Referer
it: Affiliato

en: Settings
it: Impostazioni

en: Premium Version
it: Versione premium

en: Layouts
it: Layout

en: Cart Messages
it: Messaggi carrello

en: Plugin Documentation
it: Documentazione plugin

en: In the YIT Plugins tab you can find the YITH WooCommerce Cart Messages options.
    With this menu, you can access to all the settings of our plugins that you have activated.
    YITH WooCommerce Cart Messages is available in an outstanding PREMIUM version with many new options, <a href="
it: Puoi trovare la pagina opzioni di YITH WooCommerce Cart Messages nella tab YITH Plugins.
    Da questo menu puoi accedere a tutte le impostazioni dei nostri plugin attivati.
    YITH WooCommerce Cart Messages è disponibile in un'eccellente versione PREMIUM con molte nuove opzioni, <a href="

en: Message Settings
it: Impostazioni messaggi

en: Message Type
it: Tipologia messaggio

en: Choose the type of the message
it: Scegli il tipo di messaggio

en: You can edit the text using the following placeholder: <br>
    {remaining_amount} indicates the remaining amount to reach the minimum order amount;<br>
    {products} specifies which of the listed product is in the cart;<br>
    {required_quantity} states the exact number of product to purchase.
it: Puoi modificare il testo utilizzando i seguenti segnaposto: <br>
    {remaining_amount} indica l'importo da mancante per raggiungere la spesa minima per l'ordine; <br>
    {products} specifica quali dei prodotti elencati si trova nel carrello;<br>
    {required_quantity} riporta il numero esatto di prodotti da acquistare.

en: Required quantity
it: Quantità richiesta

en: The minimum total quantity of above selected products.
it: Spesa minima totale dei prodotti sopra selezionati.

en: Threshold amount
it: Importo limite

en: Threshold amount after which notice should start appear.
it: Importo limite superato il quale mostrare il messaggio.

en: Select products
it: Seleziona prodotti

en: You can edit the message using <br>{categories} to state the list of categories.
it: Puoi modificare il messaggio utilizzando <br>{categories} per visualizzare l'elenco delle categorie.

en: Select categories
it: Seleziona categorie

en: Edit the message
it: Modifica il messaggio

en: Text Button (optional)
it: Testo del pulsante (opzionale)

en: The text of the button for the action call. Leave it empty if you do not want to show it.
it: Testo del pulsante call to action. Lascia il campo vuoto se non vuoi mostrarlo.

en: Button URL (optional)
it: URL pulsante (opzionale)

en: The URL of the button of the call to action
it: URL del pulsante call to action

en: Expiration date (optional)
it: Data di scadenza (opzionale)

en: Choose a date until this message will appear
it: Scegli la data fino a quando il messaggio apparirà

en: Upgrade to the PREMIUM VERSION
it: Aggiorna alla VERSIONE PREMIUM

en: Discover the Advanced Features
it: Scopri le funzionalità avanzate

en: Upgrade to the PREMIUM VERSION
    of YITH WooCommerce Cart Messages to benefit from all features!
it: Aggiorna alla VERSIONE PREMIUM
    di YITH WOOCOMMERCE CART MESSAGES per usufruire di tutte le funzionalità!

en: Get Support and Pro Features
it: Ottieni supporto e funzionalità premium

en: By purchasing the premium version of the plugin, you will take advantage of the advanced features of the product and you will get one year of free updates and support through our platform available 24h/24.
it: Acquistando la versione premium del plugin, potrai usufruire delle funzionalità avanzate del prodotto ed otterrai un anno di aggiornamenti gratuiti e di supporto attraverso la nostra piattaforma disponibiile 24 ore su 24.

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Show in cart
it: Mostra nel carrello

en: Show in checkout
it: Mostra durante il checkout

en: Upgrade to the %1$spremium version%2$s of %1$sYITH WooCommerce Cart Messages%2$s to benefit from all features!
it: Aggiorna alla %1$sversione premium%2$s di %1$sYITH WooCommerce Cart Messages%2$s per usufruire di tutte le funzionalità!

en: UPGRADE
it: AGGIORNA

en: to the premium version
it: alla versione premium

en: create message regarding
it: crea messaggio per

en: CREATE MESSAGES REGARDING A MINIMUM AMOUNT TO SPEND
it: CREA MESSAGGI PER UNA SOGLIA MINIMA DI SPESA

en: Upgrade to the premium version of YITH WooCommerce Cart Messages to benefit from all features!
it: Aggiorna alla VERSIONE PREMIUM
    di YITH WOOCOMMERCE CART MESSAGES per usufruire di tutte le funzionalità!

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: You can't activate the free version of YITH WooCommerce Cart Messages while you are using the premium one.
it: Non è possibile attivare la versione free di YITH WooCommerce Cart Messages se stai già utilizzando la premium.

en: YITH WooCommerce Cart Messages is enabled but not effective. It requires WooCommerce in order to work.
it: YITH WooCommerce Cart Messages è abilitato ma non in funzione. Devi aver installato WooCommerce perché questo possa funzionare correttamente.
